Paradox
©
Fisana

Jump to content

Photo
- - - - -

Magic Mushrooms/Magiczne Grzyby [Polish language thread]

• Please log in to reply
349 replies to this topic

#21 golly

golly

modapotato

• Expired Member
  • 6,205 posts

Posted 04 September 2006 - 02:22 PM

So welcome Rogin and Lo$...Your English is good , That is a nice looking tub of EQ's Rogin..good job.....:thumbup:

#22 roc

roc

Forum International Moderator

• Moderator
  • 8,085 posts

Awards Bar:

Posted 04 September 2006 - 02:26 PM

I must tell you a true story about a polish girl that lived in the apartment next to me... she was a foreign exchange student very young and cute. I was old enough to be her father and she was very nice. We often saw each other on Saturday mornings as we both cleaned our apartments then. We smiled and talked as best we could. I liked her and often thought of her.

One night I started to hear this bump, bump, bump, and then a steady pounding sound coming from her apartment. Pound, pound, pound, and it went on for at least a half hour. Well my thoughts were wild and I thought she was really hot but come on... pound pound pound!

After an hour or so she knocks on my door and when I opened the door there she was all smiles and asked if I would join her for dinner and of course I said YES!

She had prepared a special meal for me where they take meat and beat it out into a very thin layer and prepare it. It was delicious but I cannot remember what it was called. It is a polish treat. What do you call it rogin?

I was so embarrased as to what I thought she had been doing over there!

peace

#23 rogin

rogin

Mycophiliac

• Expired Member
  • 82 posts

Posted 04 September 2006 - 02:34 PM

Waht do you think about apply casing down layer ?
I use until now down and up casing layer. But I wont try grow in big surface and I must sterylize big substrate. If we do without this ?
Do yours understand my ? :d
peace

thx golly

Roc good story, this food maybe is pork chop :] Maybe something else. Losiu labo Diplo moze wiecie co to moze byc ? :]

#24 Hippie3

Hippie3

DUNG DEALER

• Founders
  • 40,642 posts

Posted 04 September 2006 - 03:10 PM

no bottom casing layer needed
just top

#25 Diplo

Diplo

Mycophiliac

• Expired Member
  • 9 posts

Posted 05 September 2006 - 09:20 AM

nareszcie pojawiła się grzybnia w jednym ze słoików!!! Odmiana to B+, nie wiem co z tym Cambodianem... jakieś stare zarodniki czy co?! Kiełkowalnośc B+ to 2/2, a Cambodian 0/2 :/

#26 rogin

rogin

Mycophiliac

• Expired Member
  • 82 posts

Posted 05 September 2006 - 09:32 AM

Hippie3 thx.
I have next question :) Why somebody use a aluminum foil under colonized casing ? e.g. in down on this theard http://mycotopia.net...read.php?t=8820
peace

Diplo no to wyjebka jak dobrzae pojdzie bedziesz mial 2 szt a z tego mozna naprawde duzo grzybow wychodowac. Ale to jest 0,5l czy 1l słoik ?

#27 dial8

dial8

3 Fungi Mod

• Honorary Former Staff
  • 5,767 posts

Donator

Awards Bar:

Posted 05 September 2006 - 09:50 AM

That is simply the tray to hold the substrate. Even if you are using PF cakes as a substarte you want something inbetween them and the perlite so the cakes will not soak up to much moisture.

#28 Diplo

Diplo

Mycophiliac

• Expired Member
  • 9 posts

Posted 05 September 2006 - 01:45 PM

Diplo no to wyjebka jak dobrze pojdzie bedziesz mial 2 szt a z tego mozna naprawde duzo grzybow wychodowac. Ale to jest 0,5l czy 1l słoik ?

Słoik ma 500ml, zostało mi jakieś 5ml zarodników cambodian, masz jakiś pomysł dzięki któremu mógłbym powołać je do życia? Ostatnio zrobiłem grzybnie w miodzie zobaczymy czy coś z tego wyjdzie...

#29 rogin

rogin

Mycophiliac

• Expired Member
  • 82 posts

Posted 17 September 2006 - 11:00 AM

no wkoncu mycotopia działa :d
W tyg bede robil strzykaweczki w miodzie i pewnie bede mial troche za duzo wiec zapisywac sie chetni :]
W tyg tez zaszczepie 4 sloiki 1l kukurydza dla zwierzat, typu popcorn, brazowy ryz, 1 mikroboxa od dipla THX, i słome + obornik w rękawie do pieczenia. Mam nadzieje ze rękaw będzie dobrym rozwiązaniem i następna uprawa będzie tylko w rękawach bez pieprzenia sie w słoiki.
peace

#30 Hippie3

Hippie3

DUNG DEALER

• Founders
  • 40,642 posts

Posted 17 September 2006 - 11:05 AM

mamy zmartwienie z programem komputerowym

#31 Lo$

Lo$

Mycophiliac

• Expired Member
  • 43 posts

Posted 18 September 2006 - 12:46 PM

Rogin jak masz zarodniki to sprobuj zrobic grzybnie na agarze :) dlugo zyje wiec wstawil bys sobie do lodoweczki i nie martwil sie ze bedziesz musial zamawiac zarodniki jak nie wychodujesz kolejnych grzybkow. U mnie narazie wszystko stanelo (na etapie kupna grzalki :D ) troche zajety jestem ale niedlugo znajde troche czasu i wszystko pozalatwiam/pozamawiam

#32 roc

roc

Forum International Moderator

• Moderator
  • 8,085 posts

Awards Bar:

Posted 18 September 2006 - 06:11 PM

So happy to see our friends back - Hello friends in Poland!

#33 Lo$

Lo$

Mycophiliac

• Expired Member
  • 43 posts

Posted 19 September 2006 - 07:37 AM

Hi Roc :) nice to see you, and nice to see mycotopia working.

I have a qestion ,how many lights mushrooms need (minute and WATT) to good grow , Please say everything what you know about light in details.

Pozdroo

#34 Hippie3

Hippie3

DUNG DEALER

• Founders
  • 40,642 posts

Posted 19 September 2006 - 07:52 AM

there is no exact amount
because not much is needed.
mushrooms are not like green plants,
light does not help them grow big or fast.
all that is needed is a few seconds of light
bright enough to read a book by
every day.
this regular daily light schedule helps trigger
the mushrooms to pinning then flushing.
more bright light helps them grow straight up towards the light
but is not required.

#35 rogin

rogin

Mycophiliac

• Expired Member
  • 82 posts

Posted 19 September 2006 - 09:25 AM

Hello Roc !!
Łosiu z tego co wiem to grzyby potrzebuja ok 40min swiatla dziennie zeby zaczely rosnac, najlepiej rosna przy bialym spektrum swiatla i tu najlepiej bedzie sie nadawac jarzyniówka o odcieniu chlodnej bieli. Ale jak postawisz tacki czy co tam chcesz na szafce i zwykle swiatlo dzienne i z zyrandola bedzie na nie padac to w zupelnosci wystarczy zeby zaczely sie pojawiac grzyby.

Łosiu co do strzykawek w miodzie to chyba najwczesniej uda mi sie zrobic na week.
peace

#36 Lo$

Lo$

Mycophiliac

• Expired Member
  • 43 posts

Posted 19 September 2006 - 10:41 AM

ja czytalem ze najlepszym swiatlem jest niebieskie ... czy 1 dioda na male terrarium starczy ? Rogin ciagle nie przyszedl mi ten srodek do dezsynfekcji a juz powinien byc wrrr wiec nie ma pospiechu i z ta grzalka musze zalatwic ale to 1 dzien tak to szybkowar juz testowalem i dziala :) a powracajac jeszcze do pytania to jakie jest minumum minut swiatla zeby grzyby rosły

what is the minimum minute light to mushrooms grow?

#37 apokalypse

apokalypse

Dr. Durgs

• Expired Member
  • 1,454 posts

Posted 19 September 2006 - 10:28 PM

Good call making this thread rogin.. my girlfriend is polish, she can speak it, but she was not born there. my dziadziu is from just outside of lublin. I don't know any polish however.

bardzo mi miło :) lets open the spirytus rektyfikowany in celebration eh

#38 Mermaidia

Mermaidia

Sober Sister

• Expired Member
  • 4,173 posts

Posted 20 September 2006 - 08:43 AM

*Hello*! To jest tak (więc) wielki mieć wy cały tutaj! :greenboun

My grandfather was from Poland but I don't know what part. This is great!
Good luck with your grows, if you haven't already check out the vaults. There are lots of great teks there!

#39 rogin

rogin

Mycophiliac

• Expired Member
  • 82 posts

Posted 20 September 2006 - 10:38 AM

thanks for all friends !
Dzisiaj zaszczepilem moje sloiczki. jak wczesniej pisalem sa to 2 odmiany kouh samui i orrisa indian i ta 1 zapewne sie zjebala bo po zaszczepieniu skapnelem sie ze cos grzybnia dziwnie pachnie ale orrisa najprawdopodobniej mi wyjdzie. Bede zdawal relacje i fotosy
peace

#40 apokalypse

apokalypse

Dr. Durgs

• Expired Member
  • 1,454 posts

Posted 20 September 2006 - 12:00 PM

'i' pronounced 'e' means and. That's all I could pick up on my own lol

Like Mycotopia? Become a member today!